Społeczność – Powstańcom

Koniec grudnia jest w Polsce  czasem szczególnym, kiedy to jednego dnia „gasną wszystkie spory”. Wyciszeni  i bardziej wrażliwi niż zwykle, oczekujący niespodziewanego gościa, z niecierpliwością  przygotowujemy się do karnawału, zapominając o pewnym istotnym dla naszego regionu  wydarzeniu sprzed  stu lat, kiedy to mieszkańcy stolicy  Wielkopolski chwycili za broń, wszczynając powstanie. Jego  zasięg zaskoczył niemieckiego zaborcę do tego stopnia, że zryw narodowy w tej części Polski zakończył się sukcesem.

Aby pamięć o tym wydarzeniu ocalić od zapomnienia, uczniowie naszej szkoły przygotowali spektakularne widowisko, którego zadaniem było przypomnienie mieszkańcom  naszego regionu  tamtych dni. Oskar Grotus doskonale wcielił się w rolę nastoletniego abnegata, ograniczonego do świata  wirtualnego, ale   słabo zorientowanego w historii regionu. W roli jego przewodniczki wystąpiła  Wiktoria Król, która w sugestywny sposób potrafiła  przenieść go w czasie  o sto lat, aby młody Polak mógł poczuć atmosferę tamtych dni, a także dosłownie, czyli na własnej skórze, poczuć co to znaczy  być  człowiekiem niższej kategorii. Wędrówkę przez  lata urozmaicono  zarówno scenami przemocy, zagranymi na tyle realistycznie, że przyciągnęły uwagę  nastoletnich  rówieśników  aktorów jak  też spotkaniem z mówiącym gwarą poznańską powstańcem, w którego roli świetnie  się odnalazł Piotr Helak. Każdy etap powstania  zilustrowano  recytacją  i śpiewem pięknych tekstów, korespondujących z treścią  wydarzeń, przyciągających uwagę dorosłej części publiczności.

Pięknym  i trafnym podsumowaniem, będącym  swoistą kontynuacją  widowiska  stało się wystąpienie Pana Rafała Sroki – burmistrza miast, który podkreślił waleczność Wielkopolan, postrzeganych zazwyczaj jako  wzorowi gospodarze.  Przypomniał, że tym razem powstańcy nie tylko wywalczyli wolność w tej części kraju, ale też wkrótce udali się na drugi koniec Polski, aby wesprzeć  walczących z Ukraińcami mieszkańców  Lwowa, o czym polscy mieszkańcy tamtych okolic  pamiętają z wdzięcznością do dzisiaj.